Anasayfa

Bir Deniz Yıldızının Öyküsü

Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan bir adama rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder. “Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsunuz?” diye sorar. Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi? “yaşamaları için” yanıtını verir. Adam bu defa “iyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsini atmanıza imkân yok. Sizin bunları atmanız neyi değiştirecek ki?” der. Yerden bir denizyıldızı daha alıp denize atan kişi, “bak onun için çok şey değişti” karşılığını verir. Hiçbirimiz herkesin hayatını değiştiremeyiz, ama en azından bir kişinin, yalnızca bir kişinin, biz var olduğumuz için daha iyi halde yaşamasını sağlayabiliriz.

En güzel kıvamda, en güzel biçimde yaratılan insana has özellikler, somut güzelliğin yanında soyut güzelliklerle beraber algılanmalıdır. Ahlaki, ruhi ve zihni güzellikleri beraberinde barındıran insan, Yüce Yaratıcının verdiği değerle mahlûkların en şereflisi olarak yaratılmıştır. Dolayısıyla kıymetli ve özenle yetiştirilmesi gereken bir varlıktır.

Birçok insan; yaşamla yetebildiği ölçüde mücadele etmektedir. Herkesin bildiği gibi, yaşam ne her zaman aydınlık, ne de her zaman karanlıktır. Önemli olan yaşamı tüm yönleriyle tanıyıp, kabul edebilmek, mücadele edebilmektir.

Fakat her insan mahiyetinde yer alan güzel özelliklerini her zaman kullanamamaktadır. Yanlış düşüncelerle hem kendini yıpratmakta, hem de kendine zarar vermektedir.

Her geçen gün önemli değerlerin yok olduğu dünyamızda, yegâne çıkış yolumuz eğitimdir. Güzel insanlarımızın en iyi şekilde yetişmesini sağlamak, onların hayat maratonundan yenik ayrılmasına engel olmak ancak eğitim kalitemizin arttırılmasıyla mümkün olacaktır.

3 Ocak 2019

Paylaş